A reumatológia a mozgás szervrendszerének ízületeken kívüli részeinek (inak, izmok, szalagok), valamint a gerinc elváltozásainak konzervatív, nem műtéti kezelésével foglalkozik. A szerzett, valamint veleszületett mozgásszervi elváltozások helyreállító, illetve műtéti kezelésével (protézisek beültetése, csont-, illetve porcpótlás, korrekciók) az ortopédia foglalkozik.
Milyen panaszokkal érdemes reumatológushoz fordulni:
- Ízületi fájdalom (váll, csukló, boka, térd, csípő, könyök), mely nem sérülésből származik
- Ízületi gyulladásra utaló fájdalom, nyomásérzékenység, duzzanat és bőrpír
- Ízületek mozgatásakor jelentkező panaszok, izületi merevség, ami a fájdalom mellett már a mozgásban is korlátoz
- Hát- és gerincfájdalom
- Izomfájdalom
- Csontritkulás gyanúja esetén
A reumatológiai vizsgálat menete:
A reumatológiai vizsgálat során a szakorvos először kikérdezi a beteget a panaszokról (hol fáj pontosan, mióta és milyen gyakorisággal jelentkezik a fájdalom, érte-e trauma az adott testrészt, előfordult-e rovarcsípés a panasz megjelenését megelőzően, illetve van-e kísérő tünet), korábbi betegségeiről, a szedett gyógyszerekről, valamint a családban előfordult betegségekről.
Ezt az általános fizikális vizsgálat követi: szemrevételezi az érintett testrészt, átmozgatással ellenőrzi a mozgástartományát, az izomerőt, reflexeket, tapintással lokalizálja a fájdalom helyét. A panasz függvényében ellenőrzi a gerinc állapotát és a járást, az esetleges tartási rendellenességeket illetve neurológiai vizsgálatra is sor kerülhet.